A A A
A A A
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Opolu
Do tej pory przeznaczyliśmy
na ochronę środowiska:
2 157 767 915
  • Ruszył nabór do Programu Priorytetowego "Moja Woda"

  • Prosimy naszych Wnioskodawców i Beneficjentów o rozwagę w wyborze dostawcy i firmy instalacyjnej do wykonania wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem programu  „Czyste Powietrze”.

  • Konkurs fotograficzny dla młodych ekologów: „Energia przyszłości w obiektywie”

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w konkursie "Mój dom z klimatem". Zgłoszenia można przesyłać do 15 czerwca 2023 roku.

  • Ogłaszamy nabór wniosków w nowym Programie pn. „ Pracownia pod chmurką„

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu pn. „EKOREMIZA”.

  • Wielkim krokiem weszliśmy w 2023 rok - z nową ofertą Funduszu, nowymi programami i pomysłami aby móc zapewnić naszym przyszłym i obecnym Beneficjentom narzędzia finansowe na realizację projektów i przedsięwzięć inwestycyjnych służących ochronie środowiska, poprawie gospodarki wodnej czy adaptacjom do zmian klimatu na Opolszczyźnie a  wszystko to w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

  • Konkurs plastyczno - techniczny Modelowe opolskie OZE

    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zaprasza  do udziału w Konkursie plastycznym pt. „Modelowe opolskie OZE”, skierowanym do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

  • OGŁOSZENIE O KONKURSOWYM NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE 

    w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej  część pn. „Ekopracownia 2023”

  • Nowa odsłona Programu Czyste Powietrze już od 03.01.2023r.

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
    i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach 
    Ogólnopolskiego Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej 
    dla podmiotów 
    z terenu województwa opolskiego.

     

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” dla gmin z terenu województwa opolskiego.

  • Rusza program „Czyste Powietrze Plus”:
    wyższe dotacje na wymianę „kopciuchów”
    i ocieplanie domów jednorodzinnych.
    Zyskają najmniej zarabiający

    Szczegóły znajdziesz: 
    https://www.wfosigw.opole.pl/aktualnosci/czyste-powietrze-plus

  • Zakończono ocenę 271 wniosków na dotację dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”, których łączna kwota opiewała na blisko  5,3 mln zł.

  • Finansowanie na kolejny etapu budowy kanalizacji sanitarnej w Kielcza, gm. Zawadzkie zapewnione! 

  • Łączymy siły na rzecz ochrony środowiska, wspólne działania to większe możliwości!!

  • UMÓW SIĘ NA BEZPOŚREDNIE KONSULTACJE! Osoby fizyczne ZAINTERESOWANE uzyskaniem pomocy dotyczącej Programu Czyste Powietrze zachęcamy do BEZPOŚREDNICH KONSULTACJI W GMINACH WSPÓŁPRACUJĄCYCH z Funduszem w ramach podpisanego Porozumienia. LISTA GMIN dostępna tutaj

  • Kolejna inwestycja mająca na celu uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz poprawiająca jakość życia mieszkańców Szybowic rozpoczęta!!!

  • Wydłużamy okres realizacji przedsięwzięcia w przypadku odmowy przyłączenia gazu przez operatora.

  • W związku z licznymi informacjami o pojawiających się kontaktach telefonicznych stanowiących rodzaj aktywnej sprzedaży usług w związku z programem „Czyste Powietrze” informujemy, że nie są to działania inicjowane przez NFOŚiGW, ani za zgodą i konsultacją z nami.

  • UWAGA – ZMIANA W ZASADACH DOFINANSOWANIA USUWANIA WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST

  • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu informuje o przedłużeniu naboru wniosków na dofinansowanie zadań w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na rok 2022!

Druga odsłona Akademii Czystego Powietrza od 16 września
Dodano dnia 10.09.2021, 12:19

Z myślą o samorządach, które są najbliżej swoich mieszkańców przygotowano drugi cykl bezpłatnych webinariów #AkademiaCzystegoPowietrza2021. 

Przewodnik po zreformowanym w 2020 r. programie „Czyste Powietrze” to przydatne źródło informacji zarówno dla pracowników gminnych punktów konsultacyjno-informacyjnych, eko-doradców, jak i wnioskodawców zainteresowanych dotacjami na wymianę tzw. kopciuchów i ocieplenie domów. Na czwartki z programem „Czyste Powietrze”, od 16 września, zapraszają: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polski Alarm Smogowy.

„Pierwsza, zeszłoroczna edycja Akademii Czystego Powietrza o uproszczonym programie „Czyste Powietrze”, dotychczas zainteresowała ok. 250 tys. osób. Co więcej: widownia naszego fachowego e-przewodnika, dostępnego nadal na stronie czystepowietrze.gov.pl, stale rośnie. Dlatego wspólnie z NFOŚiGW oraz PAS zdecydowaliśmy o kontynuacji szkoleń, podczas których chcemy dzielić się wiedzą, dobrymi praktykami i rozmawiać o tym, jak możemy przyczyniać się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy” – mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

„Pierwszy cykl Akademii adresowaliśmy do instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Tym razem chcemy mobilizować jednostki samorządu terytorialnego do walki ze smogiem przez wspólne wdrażanie programu „Czyste Powietrze” i pomaganie mieszkańcom w uzyskaniu dofinansowania. Dlatego w Akademii będziemy wymieniać doświadczenia i rozmawiać o tym, jak skutecznie docierać z informacją o konieczności wymiany tzw. kopciuchów i jak sprawnie obsługiwać wnioskodawców „Czystego Powietrza” w gminnych punktach konsultacyjno-informacyjnych” – dodaje wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

„Rola samorządów w programie „Czyste Powietrze” jest niezwykle istotna, bo tylko dzięki dobrze działającej lokalnej sieci obsługi wnioskodawców mamy szansę, żeby dotrzeć w perspektywie roku 2029 do nawet trzech milionów gospodarstw domowych, w których trzeba wymienić nieefektywne źródła ciepła. Wprowadzony system zachęt NFOŚiGW (zwrot dla jst części kosztów obsługi beneficjenta, premiowanie najbardziej aktywnych gmin), a także uchwały antysmogowe i obowiązek zarejestrowania źródła ciepła w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – między innymi o tym będziemy rozmawiać podczas tegorocznej Akademii” – zapowiada lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

W cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2021 pojawią się także inne tematy, które nie były omawiane w pierwszej edycji, w tym przede wszystkim nowa ścieżka bankowa, czyli Kredyt Czyste Powietrze (dotacje na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego) oraz kwestie dotyczące rozliczenia eko-inwestycji ujętej we wniosku o płatność. Będzie też mowa o innych aktywnościach uzupełniających program „Czyste Powietrze”, w tym np. program „Stop Smog”.

#AkademiaCzystegoPowietrza2021 rozpocznie się w czwartek, 16 września o godz. 10:00. Podczas pierwszego spotkania, eksperci NFOŚiGW przypomną zasady programu „Czyste Powietrze”, w tym szczegóły na temat drugiej części programu dla mniej zamożnych, uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania. Nie zabraknie też wskazówek o tym, skąd czerpać wiedzę o programie i z jakich pomocnych narzędzi korzystać przed przygotowaniem wniosku o dofinansowanie. Aby wziąć udział w pierwszym webinarium należy zarejestrować się na stronie: https://app.livestorm.co/transmisjalive/czyste-powietrze (rejestracja daje możliwość zadawania pytań na czacie). Choć liczba miejsc jest ograniczona, to przewidziano także ogólnodostępną transmisję spotkania (bez możliwości zadawania pytań) na kanale NFOŚiGW na YouTube (youtube.com/user/nfosigw). Ponadto każde webinarium – tak jak pierwsza edycja Akademii – w ciągu tygodnia będzie dostępne do ponownego obejrzenia również na kanale NFOŚiGW na YouTube. Zaproszenia wraz z linkiem do rejestracji na każde kolejne webinarium publikowane będą m.in. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych partnerów Akademii.

Licznik odwiedzin:
771521