A A A
A A A
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Opolu
Do tej pory przeznaczyliśmy
na ochronę środowiska:
1 630 561 529
 • Piątek, 15 Listopad 2019

  Biuro Funduszu czynne od pon. do pt.
  w godz. 7:00 – 15:00

  Punk Informacyjny Programu "Czyste Powietrze"
  07:00 - 15:00 (pn, wt, czw, pt)
  07:00 - 16:00 (środa)

  Serdecznie zapraszamy

 • Dnia 25 października 2019 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu odbyła uoczysta gala wręczenia statuetek "W trosce o środowisko" przyznawanych za istotny wkład w ochronę środowiska na terenie Województwa Opolskiego.

 • W październiku 2019 r. w Kamieniu Śląskim na terenie Instytutu Naukowo – Badawczego Księdza Sebastiana Kneippa i Zespołu Rehabilitacyjno – wypoczynkowego Sebastianeum Silesiacum zakończono kolejny etap współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Opolu pionierskiego projektu w dążeniu ku zielonej wyspie energetycznej.

 • W dniach 4-8 października br. w WFOŚiGW w Opolu odbywały się uroczyste spotkania z dyrekcjami placówek przedszkolnych, przedszkolakami oraz osobami, które reprezentowały przedszkola biorące udział w I edycji Konkursu plastycznego pn. „Nasze Naturalne Środowisko Otula Flaga Biało-Czerwona”.

 • Szanowni Państwo,
  uprzejmie informujemy, że z dniem 24.07.2019 r. zmianie ulegają godziny pracy punktu informacyjno - konsultacyjnego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu  ogłasza, że został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego Czyste powietrze.

 • Dnia 14 sierpnia 2019 roku w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu odbyło się szkolenie dla gminnych koordynatorów Programu Czyste Powietrze.

 • Program „Czyste Powietrze” został uruchomiony w ubiegłym roku i zakłada wymianę starych i niespełniających wymogów kotłów na źródła ciepła przyjazne środowisku. W ramach programu można ponadto uzyskać wsparcie na docieplenie budynków, a także instalację odnawialnych źródeł energii. Aby upowszechnić program... więcej

 • Z  wielką  przyjemnością informujemy Państwa, że w dniu 2 maja br. podczas uroczystych Wojewódzkich Obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  w  Moszczance,  Prezes Zarządu WFOŚiGW w Opolu Henryk Tylak  wraz z Panią  Katarzyną Czocharą Posłem na Sejm RP wręczył nagrody i dyplomy  trzem laureatom  Konkursu plastycznego  pn. „Nasze Naturalne Środowisko Otula Flaga  Biało-Czerwona”-  I edycji.  

 • „Niska emisja truje! - WFOŚiGW w Opolu walczy ze SMOGIEM” - więcej

 • 17funduszy.pl - system finansowania ochrony środowiska w Polsce

 • Ministerstwo Energii rozpoczyna kampanię informacyjną pod hasłem "My doradzamy-Ty oszczędzasz".

Ekologiczna energia w Kamieniu Śląskim – już działa!
Dodano dnia 05.11.2019, 09:12

W październiku 2019 r. w Kamieniu Śląskim na terenie Instytutu Naukowo – Badawczego Księdza Sebastiana Kneippa i Zespołu Rehabilitacyjno – wypoczynkowego Sebastianeum Silesiacum zakończono kolejny etap współfinansowany ze środków WFOŚiGW w Opolu pionierskiego projektu w dążeniu ku zielonej wyspie energetycznej.

Etap ten obejmował:

 • Modernizację stacji transformatorowej SN/NN
 • Budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 500 kWP
 • Instalacje największego w Polsce kontenerowego przemysłowego magazynu energii o pojemności 670 kWh i mocy ładowania i rozładowania 300 kW
 • Instalacje pionowej turbiny wiatrowej o mocy 2,8 kW produkcji polskiej
 • Opomiarowanie przepływu energii na przyłączu stacji transformatorowej i instalacji fotowoltaicznej do sterowania magazynem energii
 • Instalację ogólnodostępnych  stacji szybkiego ładowania produkcji polskiej dla pojazdów elektrycznych o mocy 100 kW oraz 22 kW
 • Instalacje punktu ładowania rowerów elektrycznych
 • Zakup trzech akumulatorowych, elektrycznych wolnobieżnych pojazdów polskiej produkcji do transportu wewnętrznego
 • Zakup rowerów z napędem elektrycznym

Pierwsze inwestycje na rzecz efektywność energetycznej i racjonalnego gospodarowania energią i zasobami wodnymi zostały poczynione na tym obiekcie już w 2009 roku. W tym czasie obiekt został wyposażony w pierwsze w Polsce dwie kotłownie z zastosowaniem pomp ciepła i układów solarnych po ok. 500 kWh każda, nowoczesne magazyny ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem wymienników ciepła, nowoczesną oczyszczalnię ścieków z zastosowaniem obiegu zamkniętego, wykorzystującego oczyszczone ścieki do nawadniania terenów zielonych metodą rozsączania kropelkowego, budowę instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy 100 kWp.

Ostatnio zrealizowany etap ma być natomiast krokiem milowym w poprawie jakości powietrza i środowiska oraz niezależności energetycznej zespołu obiektów pałacowych i przypałacowych wraz ze wsparciem przy stabilizacji pracy sieci elektroenergetycznej. Celem tego etapu jest zwiększenie produkcji tzw. „zielonej energii” i stworzenie „zielonej wyspy ekologiczno – energetycznej”, połączone z magazynowaniem wyprodukowanej na miejscu zielonej energii wraz z trzystopniową eko – elektromobilnością. Jednym słowem do ładowania pojazdów o napędzie elektrycznym będzie wykorzystywana energia wyprodukowana przez ogniwa fotowoltaiczne oraz turbinę wiatrową.

W uroczystościach otwarcia inwestycji uczestniczyli Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Maciej Stefański oraz Wicewojewoda Opolski Violetta Porowska.

Licznik odwiedzin:
315189