A A A
A A A
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Opolu
Do tej pory przeznaczyliśmy
na ochronę środowiska:
2 157 767 915
 • Podpisane zostały kolejne umowy w ramach Programu "Ciepłe Mieszkanie"

  Wsparciem w łącznej kwocie dotacji 
  5 451 200 zł zostało objętych 15 gmin z województwa opolskiego. Łącznie w ramach dofinansowania z Programu Ciepłe Mieszkanie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zawarł 19 umów na sumę 6,5 mln zł.

 • Wielkim krokiem weszliśmy w 2023 rok - z nową ofertą Funduszu, nowymi programami i pomysłami aby móc zapewnić naszym przyszłym i obecnym Beneficjentom narzędzia finansowe na realizację projektów i przedsięwzięć inwestycyjnych służących ochronie środowiska, poprawie gospodarki wodnej czy adaptacjom do zmian klimatu na Opolszczyźnie a  wszystko to w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zaprasza  dzieci i młodzież z województwa opolskiego do udziału w Konkursie rysunkowym pt.

  „O! Polska naturalnie” 

 • Konkurs plastyczno - techniczny Modelowe opolskie OZE

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zaprasza  do udziału w Konkursie plastycznym pt. „Modelowe opolskie OZE”, skierowanym do młodzieży szkół ponadpodstawowych.

 • OGŁOSZENIE O KONKURSOWYM NABORZE WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE 

  w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej  część pn. „Ekopracownia 2023”

 • Nowa odsłona Programu Czyste Powietrze już od 03.01.2023r.

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
  i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach 
  Ogólnopolskiego Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej 
  dla podmiotów 
  z terenu województwa opolskiego.

   

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” dla gmin z terenu województwa opolskiego.

 • Rusza program „Czyste Powietrze Plus”:
  wyższe dotacje na wymianę „kopciuchów”
  i ocieplanie domów jednorodzinnych.
  Zyskają najmniej zarabiający

  Szczegóły znajdziesz: 
  https://www.wfosigw.opole.pl/aktualnosci/czyste-powietrze-plus

 • Zakończono ocenę 271 wniosków na dotację dla jednostek OSP z terenu województwa opolskiego w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych Część 2) Dofinansowanie zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”, których łączna kwota opiewała na blisko  5,3 mln zł.

 • WOJEWÓDZKIE OBCHODY DNIA STRAŻAKA W OPOLU

 • Finansowanie na kolejny etapu budowy kanalizacji sanitarnej w Kielcza, gm. Zawadzkie zapewnione! 

 • Łączymy siły na rzecz ochrony środowiska, wspólne działania to większe możliwości!!

 • UMÓW SIĘ NA BEZPOŚREDNIE KONSULTACJE! Osoby fizyczne ZAINTERESOWANE uzyskaniem pomocy dotyczącej Programu Czyste Powietrze zachęcamy do BEZPOŚREDNICH KONSULTACJI W GMINACH WSPÓŁPRACUJĄCYCH z Funduszem w ramach podpisanego Porozumienia. LISTA GMIN dostępna tutaj

 • Kolejna inwestycja mająca na celu uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz poprawiająca jakość życia mieszkańców Szybowic rozpoczęta!!!

 • Wydłużamy okres realizacji przedsięwzięcia w przypadku odmowy przyłączenia gazu przez operatora.

 • W związku z licznymi informacjami o pojawiających się kontaktach telefonicznych stanowiących rodzaj aktywnej sprzedaży usług w związku z programem „Czyste Powietrze” informujemy, że nie są to działania inicjowane przez NFOŚiGW, ani za zgodą i konsultacją z nami.

 • UWAGA – ZMIANA W ZASADACH DOFINANSOWANIA USUWANIA WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST

 • Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu informuje o przedłużeniu naboru wniosków na dofinansowanie zadań w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” na rok 2022!

Podsumowanie działań WFOŚiGW w Opolu w 2022 roku
Dodano dnia 03.04.2023, 13:57

 

Podsumowanie działań WFOŚiGW w Opolu w 2022 roku

Wielkim krokiem weszliśmy w 2023 rok - z nową ofertą Funduszu, nowymi programami i pomysłami aby móc zapewnić naszym przyszłym i obecnym Beneficjentom narzędzia finansowe na realizację projektów i przedsięwzięć inwestycyjnych służących ochronie środowiska, poprawie gospodarki wodnej czy adaptacjom do zmian klimatu na Opolszczyźnie a  wszystko to w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. 

Wszystko to jednak przed nami, a to czego udało nam się dokonać w 2022 roku prezentujemy poniżej:

 • W 2022 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu wspierał finansowo przedsięwzięcia i działania służące ochronie środowiska.
 • Do WFOŚiGW w Opolu wpłynęło łącznie 6 164 nowych wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć za zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
 • Fundusz zawarł łącznie 6 558 umów pożyczek i dotacji oraz umorzeń.
 • Suma udzielonego dofinansowania wyniosła 164 953 193 zł. Dodatkowo w ramach linii kredytowej udzielonej dla BOŚ Banku zostały zawarte 55 umowy na kwotę 1 861 311 zł na realizację zadań związanych z ochroną atmosfery.

Misją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu jest skuteczne wspieranie działań na rzecz środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

 

Ponad 160 mln na rzecz ochrony środowiska 

W 2022 roku do funduszu zgłosiło się  ponad 7 000 beneficjentów, którzy uzyskali od nas wsparcie na kwotę ponad 160 mln złotych.  Realizowaliśmy programy krajowe takie jak - czyste powietrze, moja woda, agroenergia, ciepłe mieszkanie, regeneracji środowiskowej gleb poprzez wapnowanie, ogólnopolski program doradztwa energetycznego.

 

 

 

Współpraca z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW

W ramach współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie możemy realizować wiele tak ważnych dla regionu
i środowiska programów m.in. :

 • „Czyste Powietrze”,
 • „Ciepłe Mieszkanie”,
 • „Moja Woda”,
 • „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”,
 • „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”,
 • „Agroenergia”,
 • „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych”

 

Współpraca z WFOŚiGW

Fundusz opolski w ramach współpracy z sąsiednimi Funduszami po raz kolejny łącząc siły, wsparł finansowo lasy państwowe pokazując jaką troską darzymy całe ekosystemy leśne.

Nasze wsparcie finansowe - to nasz wkład w poprawę bezpieczeństwa pożarowego lasów.

 

        

Wsparcie edukacji ekologicznej

W ubiegłym roku Fundusz dotarł do bardzo szerokiego grona odbiorców. Dzięki obecności naszych pracowników w szkołach i  przedszkolach, w których prowadzone były Eko-Lekcje dzieci i młodzież w województwie opolskim podnosiły świadomość ekologiczną z dziedzin OZE oraz szeroko rozumianej ochrony środowiska. Oprócz naszej obecności w szkołach i przedszkolach mogliście nas spotkać na wielu wydarzeniach odbywających się w naszym regionie m.in. dzięki jubileuszowi 70 - lecia Radia Opole i NTO gościliśmy z naszą ofertą  w każdej gminie województwa, dodatkowo można nas było spotkać na piknikach, konferencjach,  dożynkach, bitwach regionów, gdzie chętnie udzielaliśmy informacji o naszej ofercie.

 

Dziękujemy za ubiegły rok i zapraszamy do dalszej współpracy.

Zmieniamy się dla Was, wsłuchując się w Wasze potrzeby w zakresie wspólnego działania na rzecz poprawy stanu naszego środowiska.

WSPÓLNIE MOŻEMY WIĘCEJ

Licznik odwiedzin:
735677