Załącznik do Uchwały Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Opolu
Nr 10/2016 z dnia 29.02.2016 r.
REGULAMIN udzielania pożyczek dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw
Zasady ogólne
§ 1
- Regulamin określa szczegółowe warunki udzielania pożyczek dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ze środków przekazanych Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, dalej „Fundusz”, na realizację projektu: „Ochrona środowiska szansą rozwoju sektora MSP w województwie opolskim - utworzenie funduszu pożyczkowego w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007 – 2013, oś priorytetowa 1, działanie 1.2 Zapewnienie dostępu do finansowania przedsiębiorczości.
- Do spraw nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie zapisy „Zasady udzielania i umarzania pożyczek oraz trybu i zasad udzielania i rozliczania dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu”.
Pożyczkobiorcy
§ 2
1. O pożyczkę mogą się ubiegać przedsiębiorcy należący do kategorii mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców zgodnie z definicją zawartą w Załączniku nr 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z dnia 26.06.2014 r., str. 1)
2. Pożyczki udzielane są przedsiębiorcom:
- posiadającym siedzibę na terenie województwa opolskiego na działalność lub realizację inwestycji oraz przedsięwzięć nieinwestycyjnych na terenie województwa
opolskiego;
- spoza województwa opolskiego na realizację inwestycji oraz przedsięwzięć nieinwestycyjnych na terenie województwa opolskiego;
3. Pożyczkobiorca musi posiadać zdolność do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w proponowanym terminie.
Wkład własny i wysokość pożyczek
§ 3
1. Maksymalna kwota udzielonej pożyczki wynosi 1 000 000 zł;
2. Maksymalna koncentracja środków u jednego przedsiębiorcy z tytułu zobowiązań wynikających z zawartych umów pożyczek nie może przekroczyć 1 150 000 zł.
3. Fundusz udziela pożyczek stosując karencję w spłacie rat kapitałowych nie dłuższą niż 6 miesięcy, liczoną od terminu uzyskania efektu rzeczowego przedsięwzięcia,
4. Maksymalny okres spłaty pożyczki (łączny okres pożyczkowy – liczony od dnia wypłaty I raty pożyczki) wynosi:
4.1. na cele inwestycyjne zakupowe (maszyn, urządzeń, pojazdów, ciągników, wyposażenia lokali, biur i gabinetów) - 60 miesięcy;
4.2. na cele inwestycyjne: budowa, przebudowa i remont budynków i budowli oraz zakup nieruchomości wraz z remontem - 120 miesięcy;
4.3. na cele nieinwestycyjne obejmujące zakup materiałów i surowców związanych z nowo uruchamianą produkcją lub powiększeniem jej skali w wyniku realizowanej inwestycji - 36 miesięcy.
5. Minimalny wkład własny podmiotu ubiegającego się o pożyczkę wynosi 5% kosztu przedsięwzięcia netto.
Przeznaczenie pożyczek
§ 4
1. Pożyczki udzielane są na cele inwestycyjne i nieinwestycyjne bezpośrednio związane z podejmowaniem, prowadzeniem i rozwijaniem działalności gospodarczej przez wnioskodawcę.
2. Pożyczka nie może być udzielona na zakupy o charakterze konsumpcyjnym i na inwestycje objęte wsparciem ze środków europejskich, zgodnie z zapisami „Wytycznych w zakresie zasad udzielania wsparcia instrumentom inżynierii finansowej” dotyczących Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 Działanie 1.2 Zapewnienie dostępu do finansowania przedsiębiorczości (dokument przyjęty przez Zarząd Województwa Opolskiego Uchwałą nr 3637/09 z dnia 16 lipca 2009 r. z późniejszymi zmianami).
3. Pożyczka może być udzielona na zadanie spełniające „Kryteria wyboru przedsięwzięć finansowanych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu” z przeznaczeniem na:
3.1. Cele inwestycyjne:
a) budowę, przebudowę i remont budynków i budowli;
b) zakup nieruchomości wraz z remontem;
c) zakup maszyn, urządzeń, pojazdów i ciągników;
d) zakup wyposażenia lokali, biur i gabinetów;
3.2. Cele nieinwestycyjne:
a) zakup materiałów i surowców związanych z nowo uruchamianą produkcją lub powiększeniem jej skali w wyniku realizowanej inwestycji;
b) zakup produktów i towarów handlowych związanych z rozwojem prowadzonej działalności gospodarczej.
4. Wykorzystanie pożyczki musi być zgodne ze złożonym przez pożyczkobiorcę i zaakceptowanym przez Fundusz wnioskiem pożyczkowym.
5. Wypłata pożyczki następuje:
a) na rachunek bankowy sprzedawcy wskazany w fakturze VAT lub innym dokumencie finansowym przedkładanym przez pożyczkobiorcę zaakceptowanym przez Fundusz. Inna forma wykorzystania pożyczki lub jej części musi uzyskać akceptację Zarządu Funduszu;
b) po udokumentowaniu wniesienia wkładu własnego;
c) po udokumentowaniu opłacenia podatku VAT;
d) po skutecznym ustanowieniu zabezpieczenia pożyczki i zaakceptowaniu przedłożonych dokumentów przez Fundusz.
Oprocentowanie
§ 5
1. Pożyczki oprocentowane są według stopy procentowej ustalonej w umowie pożyczki.
2. Oprocentowanie pożyczek liczone jest w skali roku od wypłaconej kwoty pożyczki według zmiennej stopy procentowej w wysokości stopy bazowej, określanej przez Komisję Europejską dla PL, publikowanej w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej, jednakże oprocentowanie nie może być niższe niż 3,5% w stosunku rocznym, powiększonej każdorazowo o stałą marżę ustaloną przez Fundusz po dokonaniu oceny sytuacji finansowo-ekonomicznej pożyczkobiorcy oraz poziomu prawnych zabezpieczeń.
Wielkość stosowanej marży przedstawia poniższa tabela:
MARŻA POŻYCZEK W PUNKTACH BAZOWYCH |
|||
Ocena pożyczkobiorcy wg metody punktowej, w zależności od formy opodatkowania |
Poziom zabezpieczeń |
||
Wysoki |
Standardowy |
Niski |
|
Wysoka - ilość punktów: od 40 pkt. do 65 pkt. – księga przychodów i rozchodów, ryczałt od 34 pkt. do 57 pkt.– karta podatkowa 1 < W < 2 oraz W ≥ 2 – pełna księgowość |
60 (0,6%) |
75 (0,75%) |
100 (1,0%) |
Zadawalająca - ilość punktów: od 27 pkt. do 39 pkt. – księga przychodów i rozchodów, ryczałt od 22 pkt. do 33 pkt.- karta podatkowa 0 < W < 1 oraz W = 1 – pełna księgowość |
100 (1,0%) |
220 (2,2%) |
400 (4,0%) |
Zła/Trudności finansowe - ilość punktów : od 0 pkt. do 26 pkt. - księga przychodów i rozchodów, ryczałt od 0 pkt. do 21 pkt. - karta podatkowa W=0 oraz W < 0 – pełna księgowość |
400 (4,0%) |
650 (6,5%) |
1000 (10,0%) |
3. Fundusz może udzielić pożyczki stosując oprocentowanie niższe od stopy referencyjnej z zastosowaniem przepisów Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 26 października 2011r. w sprawie udzielania pomocy ze środków instrumentów inżynierii finansowej w ramach regionalnych programów operacyjnych (Dz.U. Nr 245, poz. 1461, z późń. zm.).
W przypadku udzielenia pomocy publicznej oprocentowanie pożyczek liczone jest w skali roku od wypłaconej kwoty pożyczki według zmiennej stopy procentowej w wysokości 0,82 stopy bazowej, określanej przez Komisję Europejską dla PL, publikowanej w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej, jednakże oprocentowanie nie może być niższe niż 2,5% w stosunku rocznym.
4. Fundusz nie pobiera prowizji i dodatkowych opłat od udzielanych pożyczek.
5. Wzór umowy określa Zarząd Funduszu i jest on dostępny na stronie internetowej lub w biurze Funduszu.
Zabezpieczenia
§ 6
1. Obowiązkową formą zabezpieczenia spłat należności z tytułu pożyczki jest weksel własny „in blanco” pożyczkobiorcy opatrzony klauzulą „bez protestu” wraz z deklaracją
wekslową. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą pojedynczo lub w formie spółek osobowych - weksel własny „in blanco” opatrzony klauzulą „bez protestu” wraz z deklaracją wekslową wystawioną przez osobę fizyczną lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, poręczony przez małżonków tych osób.
2. Dodatkową formą zabezpieczenia spłaty pożyczki może być w szczególności:
a) gwarancja bankowa lub gwarancja bankowa częściowa tzw. „krocząca”;
b) poręczenie według prawa cywilnego lub poręczenie wekslowe (awal) udzielone przez inne podmioty (np.: fundusze poręczeń kredytowych, fundusze ubezpieczeniowe, spółki prawa handlowego, osoby fizyczne);
c) blokada środków pieniężnych na rachunku bankowym Pożyczkobiorcy;
d) hipoteka;
e) zastaw rejestrowy/przewłaszczenie rzeczy ruchomych;
f) zastaw rejestrowy na zbywalnym prawie majątkowym;
g) przelew (cesja) wierzytelności;
h) ubezpieczenie pożyczki.
3. Ostateczną decyzję o wymaganym zabezpieczeniu podejmuje Zarząd Funduszu, kierując się rekomendacją Zespołu oceniającego wniosek.
4. Koszty związane z ustanowieniem prawnych zabezpieczeń spłaty pożyczki ponosi Pożyczkobiorca.
Wniosek o pożyczkę
§ 7
1. Wzór wniosku o pożyczkę wraz z załącznikami określa Zarząd Funduszu i jest on dostępny na stronie internetowej lub w biurze Funduszu.
2. Wnioski mogą być składane w dowolnym czasie i rozpatrywane są na bieżąco.
3. Na podstawie złożonego wniosku i załączników dokonywana jest jego ocena oraz ocena bieżącej i perspektywicznej sytuacji finansowo-ekonomicznej wnioskodawcy, jego zdolności do spłaty pożyczki wraz z odsetkami a także ocena zabezpieczenia spłaty pożyczki.
4. Na podstawie oceny wniosku o udzielenie pożyczki, organy Funduszu podejmują decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia pożyczki. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, wnioskodawca otrzymuje informację o możliwości zawarcia umowy pożyczki.
O odmowie udzielenia pożyczki wnioskodawca informowany jest na piśmie, wraz z uzasadnieniem decyzji bez udzielania wnioskodawcy informacji dotyczących wewnętrznych procedur działalności Funduszu.
5. W przypadku odmowy udzielenia pożyczki wnioskodawca ma prawo wnieść odwołanie. Odwołanie wnosi się do Zarządu Funduszu w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o odmowie udzielenia pożyczki. Zarząd Funduszu rozpatruje odwołanie wnioskodawcy w terminie 14 dni od dnia jego złożenia, zawiadamiając niezwłocznie wnioskodawcę na piśmie o treści podjętej decyzji.
6. Maksymalny okres od daty złożenia prawidłowo sporządzonego i kompletnego wniosku o pożyczkę do dnia podjęcia decyzji o udzieleniu lub odmowie udzielenia pożyczki wynosi 30 dni.
Postanowienia końcowe
§ 8
Integralną część niniejszego Regulaminu stanowią:
§ 9
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem ustalenia.